GO – Predstavitev knjige Acma – l’anima del mondo 1958

Kje: Gorica, Trgovski dom
Kdaj: 17. 04. 2018, ob 18. uri

Vabimo vas v Trgovski dom na predstavitev knjige Acma – l’anima del mondo 1958 Maxa Fabianija. Knjigo sta uredila Diego Kuzmin in Patrizia Ugrin.

Predstavitev bo potekala v italijanskem jeziku.

Maxa Fabianija poznamo predvsem kot arhitekta in inženirja. Kdor se je poglobil v njegovo delo in življenje, je spoznal veliko več o njegovi duši in razmišljanju. Izumitelj, slikar in poet, a tudi jedrnat in vpliven pisatelj, pa še dober filozof. Njegova razmišljanja in zapiski so sad zelo natančnega osebnega razglabljanja, kjer izstopajo izrazito vizionarske in nekonvencionalne ideje. Prvič se njegovi zapisi pojavijo leta 1946 v brošuri z naslovom ACMA, l’anima del Mondo (Akma : duša sveta), a jih avtor kmalu odstrani s knjižnega trga z namenom, da bo knjižico v naslednjih letih izpopolnil in popravil. Danes imamo po zaslugi Kulturnega društva “Maestro Rodolfo Lipizer” iz Gorice, knjižno izdajo zaključenega besedila z naslovom “Acma, l’anima del Mondo 1958”.

Ne gre za prerokbe, čeprav je jasno, da je imel Fabiani sposobnost prehitevati čas, zaznati razvoj in težnje, ki so bile takrat mnogim nedojemljive. Ponudil je celo logične rešitve, ki pa so bile za tisto obdobje neizvedljive zaradi pomanjkanja tehnologije. Namigov je več in ponujajo prijetno in alternativno potovanje med znanostjo in znanstveno fantastiko. Na tak način spoznamo enega izmed najbolj edinstvenih osebnosti našega kraja.

Diego Kuzmin, Goričan, arhitekt PhD, diploma iz književnosti, novinar publicist, član Istituta za Mednarodne kulturne stike iz Gorice, član uredniškega odbora obmejne revije Isonzo-Soča, avtor spominske plošče Tolminskim puntarjem na Travniku, med leti 2005-2010 načrtovalec za obnovo številnih goriških ulic in trgov.

Patrizia Ugrin, doma iz Trsta, magistrirala iz zgodovine beneške umetnosti na Tržaški univerzi z diplomsko nalogo o razlednicah in grafikah Maxa Fabianija. Je sodelovala s profesorjem Marcom Pozzettom pri pripravi izdaje knjige Max Fabiani iz leta 1998. Je bila med ustanovitelji “Ustanove Maks Fabiani”.