Blog Archives

TS – Rojstni dan Oddelka za mlade bralce z gostom Miroslavom Košuto

V sredo, 7. februarja, bomo ob 10. uri v Oddelku za mlade bralce praznovali četrto obletnico delovanja v pritličnih prostorih Narodnega doma.

V štirih letih se je mladinski oddelek kar dobro usidral v zavest naših malih uporabnikov in šolnikov s svojo bogato ponudbo, ki sega od izposoje raznovrstnega knjižničnega gradiva do delavnic jezikovnega pisanja in opismenjevanja za mlajše osnovnošolske otroke, ustvalnih delavnic Lego zgodb za zadnje razrede osnovnih šol, Galebovega šolskega kviza, ki je letos osredotočen na izumitelje, bralnega tekmovanjem Berimo z Rovko Črkolovko, raznolikih razstav ter srečanj z avtorji in ilustratorji. Usidral se je tudi v zavest staršev, ki vozijo svoje malčke na pravljične urice s pravljičnimi gosti, na likovne delavnice, ki jih že tretje leto zapored prirejata Kons v sodelovanju s knjižnico, vodi pa jih ilustratorka in oblikovalka Dunja Jogan, na mesečna srečanja s prostovoljkami Rojeni za branje-Nati per leggere Sonio in Kristino, ki bereta pravljice otrokom, mlajšim od 3 let, in na Pravljice pod senčnikom, ki že drugo poletje zapored vabijo otroke, naj prisluhnejo pravljici na plaži v Sesljanu. Starši, šolniki in vzgojitelji so se lepo odzvali tudi na predavanja vzgojnega značaja. Z letošnjim šolskim letom smo vzpostavili stik z najstniki, ki se udeležujejo srečanj Sm figo, čitm knjigo v okviru projekta medgeneracijskega branja društva Bralna značka. V letu 2017 je Oddelku za mlade bralce zaupalo kar 2.200 uporabnikov, ki se je udeležilo organiziranih dejavnosti, bralci pa so si izposodili skoraj 8.000 enot. Hvala!

Zato bomo praznovali! In to v družbi slavnostnega gosta Miroslava Košute, cenjenega in priznanega pesnika in pisatelja iz naših logov, ki je v lanskem letu izdal dve otrokom namenjeni knjigi. Zbranim osnovnošolcem bo pripovedoval svojo novo pravljico Zmaj v parku (Celjska Mohorjeva družba, 2017), pravljico, ki starodavnega zmaja postavi v bitko proti onesnaženosti mest s pločevinastimi in smrdljivimi škatlami na kolesih, ki jim pravimo avtomobili. Pravljica v duhu našega časa prigovarja otroke k večji skrbi za okolje in k razmisleku o človeških na(raz)vadah. Otroci osnovne šole Sirk iz Križa in otroci šole Gradnik iz Repentabra pa se bodo tudi pomerili v posebni disciplini, katere takt bo diktirala Košutova knjiga Ponikalnice (Miš, 2017).

Lepo torej vabljeni na naše veliko praznovanje ob 4. rojstnem dnevu Oddelka za mlade bralce!

Za več informacij pokličite na tel. št. 040/9896153, pišite na elektronski naslov mladinskioddelek@knjiznica.it, pokukajte na www.knjiznica.it. Sledite nam lahko tudi na facebooku.

TS – Odprtje razstave Dunje Jogan in predstavitev slikanice Srečkov kovček

V petek, 29. septembra, bo v Oddelku za mlade bralce v Narodnem domu v Trstu ob 10. uri odprtje monografske razstave ilustracij Dunje Jogan, ki je v letošnjem letu pri založbi Zala izdala novo slikanico Srečkov kovček.

Srečkov kovček je zgodba o gospodu Srečku, ki za sabo vlači svoj ogromen kovček tesnobe in strahov. Je zgodba, ki se osredotoča na čustva in ki nagovarja manjše in večje otroke, da svojim čustvom prisluhnejo. Dunja Jogan, dolgoletna ilustratorka in grafična oblikovalka, je bila leta 2015 za knjigo Slon na drevesu (ZTT) nominirana za nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico. Tokrat se je prvič preizkusila tudi kot pisateljica in ustvarila v celoti avtorsko slikanico.

Toplo vabljeni!