TS – Pepelka v treh jezikih

Nekoč je živela … Pepelka

C’era un volta…Cenerentola

Iera un volta … la Cuzazenere

„Vrednost zgodbe se meri po tem, koliko njen pripovedovalec vsakič znova tke in natke, koliko novega se ji dodaja, ko potuje od ust do ust.“ (Italo Calvino)

Pravljica je ena izmed najstarejših literarnih zvrsti, orodje pri spoznavanju življenja in pri prehodu iz otroškega v odrasli svet. Pravljica je taka zvrst, ki se nenehno prerojeva in ki s pripovedovanjem v različnih dobah in pri različnih starostih pridobiva vedno nove pomene. Katera pa je ena izmed najstarejših svetovnih pravljic? Brez dvoma Pepelka, pravljica bržkone indoevropskega izvora, ki jo poznamo v italijanščini z imenom Cenerentola, v tržaškem narečju pa z imenom Cuzazenere.

V četrtek, 10. oktobra, bomo ob 17. uri v Oddelku za mlade bralce Narodne in študijske knjižnice v Narodnem domu brali Pepelko v slovenskem in italijanskem jeziku ter v tržaškem narečju. Dogodek je namenjen starejšim in mlajšim poslušalcem.

Srečanje sodi v sklop dogodkov projekta LETS, katerega namen je ovrednotiti obstoječe kulturne in literarne posebnosti mesta in je nastal v podporo kandidaturi mesta Trst za naziv Mesto literature, ki ga Unesco podeljuje mestom z bogato literarno dediščino. Skupek dogodkov, namenjenih otroški in mladinski literaturi, je zbran pod imenom LETSWonder. V Trstu so namreč že od leta 1842 prisotne založniške hiše, ki so soustvarjale zgodovino otroške in mladinske literature z izdajami, ki so tako številčno kot kakovostno vplivale na celotno italijansko produkcijo.

Vabljeni torej vsi, da se naužijete zgodb, lepih zgodb v jezikih in v narečju, ki smo jih vajeni slišati vse od rojstva.